Що варто знати про кір та як уберегти себе від захворювання.

КІР: СМЕРТЕЛЬНО НЕБЕЗПЕЧНИЙ І ШВИДКИЙ
Кір - надзвичайно заразний і дуже швидко передається від хворої людини до здорової під час кашлю, чхання (повітряно-крапельним шляхом). Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.
Дев'ять із десяти нещеплених людей або тих, хто не хворів на кір, можуть занедужати після контакту із хворим.
Від кору захищає лише специфічний імунітет, який формується завдяки вакцинації.

КІР СПРИЧИНЯЄ СЕРЙОЗНІ УСКЛАДНЕННЯ
Захворювання може призвести до пневмонії, інфекції органу слуху (середнього отиту), запалення мозку (енцефаліту), а також до інвалідності та смерті.

ЛІКІВ ВІД КОРУ НЕ ІСНУЄ
Специфічного лікування від кору немає. Лікують лише від симптомів, та в разі виникнення бактеріальних інфекцій призначають антибіотики. Інколи може знадобитися перебування в реанімаційному відділенні. Проте захворюванню можна запобігти.

ЄДИНИЙ НАДІЙНИЙ ЗАХИСТ ВІД КОРУ - ВАКЦИНАЦІЯ
На сьогодні існує високий ризик захворювання на кір не тільки серед дітей, які не отримали щеплення. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли і не робили щеплення, також залишаються вразливими до захворювання. У дорослих кір зазвичай має набагато тяжкий перебіг.
Щеплення проти кору проводиться уже понад 50 років, за ці роки вакцинація зарекомендувала себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики. Щеплення 2 дозами вакцини захищають від кору.
Про що варто повідомити лікаря перед щепленням:
* підозрюєте що захворіли (висока температура, погане самопочуття)
*проймовірністьвагітності
* хронічні хвороби

ВАКЦИНА ПРОТИ КОРУ БЕЗПЕЧНА ТА ЕФЕКТИВНА
Щеплення проти кору роблять вакциною КПК (від кору, паротиту і краснухи). В Україні для цього застосовують вакцини «Пріорикс»/Priorix (виробник Glaxosmithkline Biologicals S.A., Бельгія) та «М-М-Р ІІ»/M-M-RII (виробник Merck & Co., Inc., США). Обидві вакцини гарантовані державою безоплатно в рамках Національного календаря профілактичних щеплень. Вони безпечні, ефективні та якісні, прекваліфіковані Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ), найавторитетнішою інституцією світу у сфері охорони здоров'я.

ЩЕПЛЕННЯ ВАКЦИНОЮ КПК ОСІБ, ЯКІ БУЛИ В КОНТАКТІ З ХВОРИМ НА КІР
У разі виникнення випадку захворювання на кір у сімейному осередку, необхідність щеплення осіб, що контактували з хворим на кір, визначає сімейний лікар, терапевт амбулаторії ПМСД або іншого закладу охорони здоров'я, який має ліцензію на право провадження господарської діяльності з медичної практики.
У разі виникнення випадку захворювання на кір в організованих колективах, коло осіб, які мали контакт із хворим визначає епідеміолог під час епідеміологічного розслідування вогнища. Списки контактних осіб для визначення необхідності щеплення передаються до територіальної амбулаторії ПМСД або іншого закладу охорони здоров'я, що має ліцензію на право провадження господарської діяльності з медичної практики.

ПІДСТАВИ ДЛЯ РІШЕННЯ ПРО НЕОБХІДНІСТЬ ЩЕПЛЕННЯ
Слід визначити вакцинальний статус (дані про щеплення проти кору у попередні роки).
Щеплення для профілактики кору у контактних осіб призначають дітям і дорослим (одноразово).
Вакцинації підлягають особи, які:
• не мають зазначених у медичній документації двох щеплень для профілактики кору (відсутні дві дози або в анамнезі лише одна доза щеплення проти кору);
• мають негативні результати лабораторного обстеження щодо наявності антитіл IgG;
• не мають протипоказань, що зазначені в інструкції для медичного застосування вакцини для профілактики кору, паротиту, краснухи;
• не мають в анамнезі захворювання на кір (для дорослих).


Як і коли вакцинуватися від дифтерії?

Хворіють на дифтерію не щеплені або не ревакциновані люди.

Єдиний спосіб захиститися від дифтерії і запобігти розвитку небезпечних ускладнень – вакцинація дітей, згідно з календарем профілактичних щеплень, і ревакцинація дорослих (кожні 10 років). Дітям роблять щеплення вакциною АКДП у 2, 4 та 6 місяців. У 18 місяців проводиться ревакцинація, згодом ревакцинацію проводять у 6 років вакциною АДП, наступну у 16 років — АДП-М.

Дорослі ж повинні ревакцинуватися (вакцинуватися повторно) кожні 10 років. Тобто якщо востаннє ви робили щеплення у 16, то першу ревакцинацію слід зробити в 26 років, другу – у 36 і так далі. Вакцинація вже за декілька років не гарантує захисту від інфікування та захворювання, але захворювання у правильно щеплених буде перебігати набагато легше, ніж у тих, хто не має щеплень. Тому так важливо вчасно проводити як вакцинацію, так і ревакцинацію.

Якщо доросла людина або дитина старша 7 років раніше не вакцинувалися від дифтерії і правця, необхідно отримати як мінімум три дози вакцини АДП-М – спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя.

Лише вакцинація – надійний захист!

Лише вакцинація рятує від дифтерії. За даними CDC, 99% людей, що мають щеплення від дифтерії, не хворіють.

Шановні відвідувачі нашого сайту!

Повідомляємо вас, що на даний час наявна вакцина АДП-м від дифтерії та правцю для дорослих. Тому просимо всіх хто підлягає вакцинації, а це люди які досягли 16, 26, 36, 46, 56 віку та старші звернутися до свого сімейного лікаря для того щоб зробити щеплення. Вакцина на 10 років захистить вас від дифтерії та правцю – ці хвороби є дуже важкими в лікуванні, тому не залиште їм шансу- зробіть щеплення!

Також ми запрошуємо на вакцинацію всіх тих, хто не дотримувався графіку щеплень, тобто не робив їх кожні 10 років починаючи з 16 років, навіть якщо вам 28, 39, 47, не важливо, захистіть себе також.

Нагадуємо, ще раз: єдиний спосіб захисту від дифтерії та правця – вакцинація та ревакцинація дітей і дорослих, згідно Календаря профілактичних щеплень. Дифтерія та правець вакцинокеровані інфекції з високим рівнем летальності. Вони залишаються підконтрольними лише при дотриманні методів імунопрофілактики. Порушення цього негайно призводить до активації епідеміологічного процесу.

Щеплення проти дифтерії та правця робиться комплексною вакциною. Вакцинація розпочинається в дитячому віці. Діти отримують щеплення в 2,4,6,18 місяців вакциною АКДП, в 6 років – АДП та 16 років – АДП-м вакциною. Першу планову ревакцинацію дорослих, які були щеплені раніше, проводиться вакциною АДП-м у віці 26 років, надалі –кожні 10 років. Такий інтервал зумовлений тим, що імунітет проти цих захворювань зберігається не більше 10 років.

Як внутрішньо переміщеним особам отримати реабілітаційну допомогу в стаціонарних умовах


Через повномасштабну війну реабілітація стала однією з найзатребуваніших медичних послуг. Фахова реабілітаційна допомога із відновлення навичок, необхідних для повсякденного функціонування та активного життя, може знадобитися внаслідок перенесення операцій, травмувань, тривалого лікування або хвороб. Залежно від діагнозу, пацієнти можуть потребувати ортопедичної, кардіореспіраторної, психологічної, нейро- чи інших видів реабілітації. Отримати безоплатну реабілітаційну допомогу в стаціонарних умовах може кожен, незалежно від місця проживання та реєстрації.


Програма медичних гарантій включає надання безоплатної реабілітації за пакетом "Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах". Внутрішньо переміщені особи можуть отримати послуги реабілітації у будь-якому із 319 закладів країни, які уклали договір із НСЗУ за цим пакетом.


Щоб отримати безоплатно реабілітаційну допомогу в стаціонарних умовах можна:

за електронним направленням. Направлення створює лікуючий лікар, зокрема лікар фізичної та реабілітаційної медицини. З електронним направленням звернутися до медичного закладу, який має договір за пакетом "Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах".

при переведенні, якщо пацієнт після лікування в стаціонарі потребує подальшої реабілітації упродовж післягострого та довготривалого реабілітаційних періодів, то його можуть перевести до іншого медзакладу або клінічного підрозділу тієї ж лікарні. Окремо отримувати електронне направлення при переведенні не потрібно.

Внутрішньо переміщеним особам, як і іншим громадянам, які потребують реабілітаційної допомоги в стаціонарних умовах, в межах пакету гарантують такі безоплатні послуги:

- Первинне, етапні, заключне реабілітаційні обстеження лікарем фізичної та реабілітаційної медицини, фахівцями з мультидисциплінарної реабілітаційної команди- Встановлення реабілітаційного діагнозу, складання індивідуального реабілітаційного плану та програми реабілітаційної терапії- Визначення реабілітаційного прогнозу для планування подальшого реабілітаційного маршруту

- Лабораторні та інструментальні обстеження- Консультування лікарями інших спеціальностей- Надання нейрореабілітації та/або ортопедичної реабілітації, та/або кардіо-респіраторної реабілітації та інших видів в стаціонарних умовах упродовж післягострого та довготривалого реабілітаційних періодів відповідно до складеного індивідуального реабілітаційного плану- Психологічна допомога- Своєчасне знеболення на всіх етапах реабілітації- Переведення у разі потреби до інших медзакладів або підрозділів лікарні- Навчання пацієнтів чи їхніх доглядачів або родини особливостям догляду та запобіганню можливих ускладнень - Забезпечення харчуванням та у разі потреби харчовими продуктами для спеціальних медичних цілей тощо.

Ознайомитися з повним обсягом реабілітаційних послуг, які надаються в стаціонарних умовах, можна на сайті НСЗУ в розділі Вимоги ПМГ 2024/пункт 23 або за посиланням: https://cutt.ly/ieIPVARP .

Як знайти заклад, який надає послуги з реабілітації стаціонарно?

Проходити реабілітацію можна в будь-якому медичному закладі, який має договір із НСЗУ на пакет "Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в стаціонарних умовах". Щоб дізнатися адресу і контакти медзакладу, можна:

зателефонувати до контакт-центру НСЗУ 16-77, оператор назве, які медичні заклади мають договір з НСЗУ на стаціонарну реабілітацію дітей та дорослих, а також адресу і контакти реєстратури;

на сайті НСЗУ за допомогою аналітичної панелі (дашборду) "Електронна карта місць надання послуг за програмою медичних гарантій". Обрати у полі фільтрів область, населений пункт та "Групу послуг" - "Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах". Карта покаже найближчі заклади з контактами. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/keDoF37u


Куди і як поскаржитись, якщо відмовляють в допомозі або вимагають оплату?

Якщо під час звернення до закладу реабілітації внутрішньо переміщеній особі відмовляють у надані послуг, вимагають оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій, чи зробити благодійний внесок - це є порушенням прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку потрібно подати звернення щодо порушення:

зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77, оператор допоможе зафіксувати скаргу.Заповнити скаргу через електронну форму на сайті НСЗУ: обрати в меню зверху розділ "Громадянам", далі - "Зворотній зв'язок. Тут можете залишати свої запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги". Або перейти за посиланням: https://cutt.ly/5eb9XKbN

Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.




Що треба знати людині зі статусом ВПО для отримання безоплатної медичної допомоги?

Через повномасштабне вторгнення росії, понад 8 млн українців вимушено стали внутрішньо переміщеними особами – залишили свої домівки та тимчасово переїхали жити у більш безпечні регіони країни. Незалежно від місця проживання і реєстрації, кожен може отримати медичну допомогу в однаково повному обсязі, незалежно від місця реєстрації чи місця проживання.

Це право реалізується через Програму медичних гарантій, яка зокрема, покриває потреби внутрішньо переміщених осіб.

Програма медичних гарантій включає всі основні види медичної допомоги:

1) екстреної медичної допомоги (незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем);

2) первинної медичної допомоги;

3) спеціалізованої медичної допомоги;

4) паліативної медичної допомоги;

5) реабілітації у сфері охорони здоров'я;

6) медичної допомоги дітям до 16 років;

7) медичної допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами.

А також безоплатні або з частковою доплатою ліки за програмою реімбурсації «Доступні ліки».


Вхідною точкою до безоплатного медичного обслуговування залишається лікарпервинної медичної допомоги: сімейний лікар, терапевт або педіатр. Це може бути лікар комунального закладу, або приватного, чи працювати як ФОП за договором із НСЗУ. Пацієнтам, які тимчасово проживають в інших населених пунктах України і потребують медичної допомоги, необхідно звернутись до найближчого медичного закладу з договором з НСЗУ та укласти декларацію з сімейним лікарем.

Скасовувати попередню декларацію не потрібно. При укладанні нової декларації з обраним лікарем зміни автоматично зафіксуються в електронній системі охорони здоровʼя і попередня декларація буде автоматично анульована.

Маючи декларацію з лікарем, пацієнти отримують доступ до безоплатних послуг із діагностики та профілактики найпоширеніших захворювань, консультації щодо здорового способу життя, е-направлення до лікарів- спеціалістів, е-рецепти на ліки, можуть вакцинуватися відповідно до календаря профілактичних щеплень, оформлювати довідки, листки непрацездатності тощо.

Зверніть увагу! Без направлення внутрішньо переміщені особи можуть звертатися до: гінеколога, психіатра, нарколога, фтизіатра, педіатра, стоматолога.

Як знайти медзаклад із договором із НСЗУ?

Знайти найближчий медичний заклад або лікаря, який має договір із НСЗУ для надання окремих видів медичних послуг, можна:

- на дашборді НСЗУ Електронна карта місць надання первинної медичної допомоги

- зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16–77.

Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням - https://academy.nszu.gov.ua/pluginfile.php/256700/mod_page/content/21/Гід_для_пацієнтів_2024.pdf


Інформація про залишки лікарських засобів та медичних виробів, закуплених за бюджетні кошти державного бюджету України у 2022р.


Інформація про залишки лікарських засобів та медичних виробів, закуплених за бюджетні кошти державного бюджету України у 2023р.


Інформація про залишки лікарських засобів та медичних виробів, закуплених за бюджетні кошти державного бюджету України у 2024р.



          ЧАС ОБИРАТИ ЗДОРОВ'Я 

ГЕПАТИТ А: ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ, СИМПТОМИ ТА ПРОФІЛАКТИКА

Гепатит А — це спричинене вірусом гепатиту А захворювання, що вражає печінку. Його також називають хворобою Боткіна. Це захворювання може мати як легкий, так і важкий перебіг.

Вірус гепатиту А передається:

- внаслідок вживання забруднених харчів або води, що можуть містити фекалії інфікованих людей;

- через недотримання особистої гігієни;

- у сім'ях, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім'ї;

- також причиною інфікування можуть стати деякі види сексуальних стосунків.

Вірус гепатиту А зберігається у воді від 3 до 10 місяців, у випорожненнях - до 30 діб, у сухому середовищі за кімнатної температури - протягом тижня. ВГА гине через 5 хв кип'ятіння.

Серед факторів ризику гепатиту А: погані санітарні умови; відсутність очищеної води; вживання наркотичних речовин; проживання з інфікованою людиною; сексуальні контакти з людиною, у якої гостра форма гепатиту А; поїздки в район з високою епідемічністю.

Симптоми гепатиту А та інкубаційний період

Інкубаційний період вірусного гепатиту А зазвичай триває 14–28 днів.

Середнайпоширенішихсимптомів:

  • слабкість та втомлюваність;

  • підвищення температури тіла;

  • втрата апетиту;

  • діарея;

  • блювота;

  • неприємні відчуття в животі;

  • важкість у правому підребер'ї;

  • потемніння сечі;

  • жовтяниця.

Після перенесеного захворювання на ВГА формується довічний імунітет.

Профілактика гепатиту А

Інфікуванню гепатитом А можна легко запобігти, якщо дотримуватися правил гігієни рук. Найбільш ефективний спосіб захисту - це миття рук з милом і теплою водою щонайменше протягом 20 секунд. Це особливо важливо перед приготуванням їжі та після відвідування вбиральні.

Тож вберегтися від захворювання допоможуть прості щоденні правила:

- миття рук перед вживанням їжі та після кожного відвідування туалету;

- вживання лише кип'яченої води;

- миття овочів та фруктів.

Для профілактики інфікування ВГА існує безпечна та ефективна вакцина. Вона є рекомендованою, тобто не включеною до Національного календаря щеплень. Придбати її можна в аптеках. Важливо отримати щеплення проти гепатиту А дорослим, які працюють у закладах громадського харчування, на підприємствах харчової промисловості, водоочисних та каналізаційних спорудах.

Якщо ви помітили симптоми захворювання, одразу звертайтеся до сімейного лікаря!


Всесвітній день боротьби з туберкульозом  

             Всесвітній день боротьби з туберкульозом відзначається щороку 24 березня, на згадку того, що цього дня у 1882 році лікар Роберт Кох відкрив збудника туберкульозу — туберкульозну паличку. Метою Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом є підвищення обізнаності про глобальну епідемію туберкульозу і об'єднання зусиль щодо ліквідації цієї хвороби.

           Питання протидії туберкульозу в Україні є одним з пріоритетних напрямів державної політики у сфері охорони здоров'я і соціального розвитку. Наразі відбувається посилення міжвідомчого та міжгалузевого комплексного підходу до формування та реалізації державної політики у сфері протидії туберкульозу в рамках Програми протидії туберкульозу на 2022 – 2025 роки, робота над якою ведеться під егідою Міністерства охорони здоров'я України.

            Більшість українців вважає, що туберкульоз – це хвороба безпритульних або людей із нарко- чи алкозалежністю. Натомість щороку в Україні реєструють десятки тисяч нових випадків захворювання й лише 8–10% з них – у соціально незахищених громадян.

            За даними Центру громадського здоров'я, в Україні за 2022 рік кількість уперше зареєстрованих захворювань на ТБ, включно з його рецидивами, становила 18 510, або 45,1 на 100 000 населення, що на 2,5% більше показника 2021 року (18 241, або 44,0 на 100 000 населення). Захворюваність на туберкульоз серед дітей віком до 14 років залишилася на рівні 2021 року — 7,4 на 100 000 дитячого населення (450 випадків). Показник захворюваності на туберкульоз серед підлітків зменшився на 17,6% — із 12,5 до 10,3 на 100 000 осіб віком 15–17 років включно (127 випадків).

          Що стосується статистики захворюваності на туберкульоз серед мешканців Самгородоцької сільської ради, то динаміка захворюваності теж має тенденцію до підвищення, а саме у 2021 році - не виявлено нових випадків, у 2022 р. – 5 ( 4 по Самгородоцькій АЗПСМ, двоє із них померло, 1 – по Йосипівській АЗПСМ).

Що таке туберкульоз?

Туберкульоз – інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, яку ще називають паличкою Коха.

У 90% людей туберкульоз вражає легені. Рідше захворювання може ушкодити й інші органи: нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишківник, шкіру, статеві органи тощо.

Позалегеневий туберкульоз не є заразним і загрожує життю лише тих людей, які захворіли.

Фактори ризику розвитку туберкульозу:

ВІЛ-інфекція, цукровий діабет, злоякісні пухлини, вроджені імунодефіцити, неправильне харчування, зловживання алкоголем, вживання наркотиків, часті стреси.

Ознаки туберкульозу:

Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак.

Коли ступінь ураження органу набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання, у неї спостерігаються:

  • кашель, що триває понад 2-3 тижні;
  • рясне потовиділення вночі;
  • слабкість;
  • безпричинна втрата ваги;
  • підвищення температури тіла до >37 градусів без видимої на те причини, що триває понад тиждень;
  • задишка без значного фізичного навантаження;
  • біль у грудній клітці

Туберкульоз передається повітряним шляхом при тривалому перебуванні в закритому приміщенні разом з людиною, яка є бактеріовиділювачем, що кашляє і не отримує лікування.

Хворі на туберкульоз найчастіше поширюють інфекцію серед людей, з якими проводять тривалий час щодня, наприклад: члени сім'ї, друзі, колеги.

Які дослідження дозволяють встановити діагноз?

Основними дослідженнями є: огляд у лікаря, застосування молекулярно-генетичних технологій, мікроскопічне дослідження мокротиння та рентгенологічне обстеження органів грудної клітки. Обсяг дослідження визначає лікар. Ваше завдання – вчасно до нього звернутися.

З метою ранньої діагностики туберкульозу у дітей і підлітків щорічно проводиться туберкулінодіагностика, що охоплює 90-95% дитячого і підліткового населення. Проба Манту нешкідлива, як для здорових людей, так і для осіб з різними соматичними захворюваннями. Тому батькам не потрібно боятися проведення туберкулінодіагностики у своїх дітей, оскільки це єдиний метод виявлення у них первинної інфікованості та захворюваності.

Профілактика туберкульозу:

Повністю захиститись від туберкульозної інфекції неможливо, але можна запобігти розвитку хвороби або постаратися виявити її на ранній стадії.

З профілактичною метою здоровим людям слід:

  • вакцинуватися вакциною БЦЖ (в пологовому будинку на 3-5 день життя і потім в 7 років за результатами проби Манту);
  • дотримуватись правил особистої гігієни;
  • дотримуватись збалансованого харчування і режиму сну;
  • відмовитись від шкідливих звичок, особливо паління;
  • дбати про свій психоемоційний стан;
  • уникати простудних хвороб та своєчасно звертатись до лікарів;
  • регулярно проходити медичні обстеження.

Не варто людям займатись самолікуванням чи користуватись методами нетрадиційної медицини: це тільки затягує час та погіршує прогнози розвитку захворювання.

Пам'ятайте, що якщо виявити хворобу на ранній стадії, її можна лікувати амбулаторно й не боятися ускладнень. Ранній початок лікування при туберкульозі –запорука успішного одужання!

Бережіть своє здоров'я! Своєчасно проходьте профілактичні медичні огляди та вчасно звертайтеся за медичною допомогою.


ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ

Кожен українець, завдяки державній програмі медичних гарантій, має змогу безкоштовно отримати медичну допомогу, незалежно від місця перебування та наявності декларації. 

Перелік безкоштовних послуг, на які має право кожен пацієнт:

• Екстрена медична допомога;

• Первинна медична допомога;

• Спеціалізована медична допомога;

• Паліативна медична допомога;

• Реабілітація у сфері охорони здоров'я;

• Медична допомога дітям до 16 років;

• Медична допомога у зв'язку з вагітністю та пологами;

• Вакцинація згідно з календарем профілактичних щеплень;

• Програма «Доступні ліки» (серцево-судинні захворювання, бронхіальна астма, діабет 2 типу).

При наявності укладеної декларації із лікарями КП «Центр ПМСД Самгородоцької СР», пацієнти можуть отримати  безкоштовно або зі знижкою 50% медикаменти, відповідно до Постанови КМУ №1303 від 17 серпня 1998 р. «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» та вироби медичного призначення, відповідно до Постанови КМУ №1301 від 3 грудня 2009 р. «Про затвердження Порядку забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, інших окремих категорій населення медичними виробами та іншими засобами».

Сімейний лікар, терапевт або педіатр дистанційно може:

• Проконсультувати;

• Виписати електронний рецепт, створити електронне направлення до лікаря спеціалізованої допомоги;

• Направити на безкоштовні базові тести та аналізи.


Перелік безкоштовних базових тестів та аналізів, які можна отримати через сімейного лікаря:

• Загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;

• Загальний аналіз сечі;

• Рівень глюкози у крові;

• Рівень холестерину у крові;

• Тест на вагітність;

• Тест на ВІЛ;

• Тест на вірусні гепатити;

• Тест на тропонін;

• Тест на COVID-19.


Решту аналізів за наявності електронного направлення можна зробити безоплатно у закладах охорони здоров'я, які уклали договір з НСЗУ на надання послуг за відповідним пакетом. Електронне направлення може виписати лікуючий лікар: або лікар первинної ланки, або вузький спеціаліст.

Якщо пацієнт за термінами потребуєте вакцинації або він пропустив планову вакцинацію за календарем щеплень, її можна надолужити. Для цього достатньо звернутися до сімейного лікаря/терапевта/педіатра найближчого центру первинної медико-санітарної допомоги.

Знайти найближчий заклад первинної допомоги можна зателефонувавши за номером 16-77 (у робочі дні з 9:00 до 18:00 (понеділок-четвер) та з 9:00 до 16:45 (у п'ятницю).

Знайти потрібного лікаря та отримати швидку безкоштовну консультацію можна через медичний чат-бот «Турбота» в Telegram.

Отримати онлайн консультацію лікаря можна також у додатку Doctor Online.


Міністерство охорони здоров'я України публікує список аптек, де на сьогодні є інсулін.

◾Список буде оновлюватися та поповнюватися. Його можна знайти за посиланням➡ https://bit.ly/apteky_insul

◾Перед тим як прямувати до найближчої до вас аптеки, варто зателефонувати до неї, щоб дізнатися години її роботи та уточнити наявність інсуліну.

◾Також нагадуємо, що працює гаряча лінія #МОЗ 0 800 60 20 19. Оператор прийме вашу заявку й опрацює її. Інсулін знайдуть або в аптеці, або, за можливості, доставлять волонтерами.


Пацієнти з онкологією, які переїхали в інші регіони країни через бойові дії, можуть отримати необхідну їм медичну допомогу безоплатно в інших медичних закладах країни. Звернутися можна без направлення. На Фейсбук сторінці #НСЗУ зібрана актуальна інформація про роботу онкологічних центрів західного регіону України та контактні телефони для запису на прийом. Докладніше: https://bit.ly/3K8Hj7F


📌В умовах воєнного стану лікарі мають право виписати рецепти на "Доступні ліки" в паперовій формі.

📌Якщо необхідні "Доступні ліки" від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми, діабету ІІ типу, нецукрового діабету:

- пацієнт може звернутись як до свого лікаря, з яким укладено декларацію;

- до будь-якого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра - з яким декларації немає.

📌Якщо необхідні "Доступні ліки" при розладах психіки та поведінки, епілепсії - потрібно звертатись до психіатра, невролога.

📌Якщо лікар має доступ до електронної системи - він створить електронний рецепт, і його номер та код підтвердження надійде на телефон пацієнту.

📌У разі відсутності доступу до електронної системи, лікар випише паперовий рецепт.

📌Аптеки, які відпускають "Доступні ліки" за договором з НСЗУ приймають і паперові, і електронні рецепти та видають ліки у разі їх наявності.

📌Отримати паперовий рецепт на "Доступні ліки" можливо у будь-якого сімейного лікаря, терапевта або педіатра.


Програма "Доступні ліки" продовжує працювати. Розповідаємо, як отримати "Доступні ліки" у військовий час 👇

🟩Потрібно мати рецепт на "Доступні ліки". Він може бути як електронний, так і паперовий.

🟩Далі необхідно знайти найближчу аптеку, яка працює та має позначку «Доступні ліки». В цьому допоможе мапа аптек, яку створили команда Liki24.com за підтримки Міністерства цифрової трансформації https://bit.ly/3C6ipCX. Дані вносяться з невеликою затримкою, тому найактуальніші адреси можна переглядати в таблиці: https://bit.ly/3BZJqYz. Перелік аптек постійно розширюється

💊Окремо є мапа з відчиненими аптеками у Києві, зокрема туди внесена інформація про наявність в аптеці інсулінів: https://bit.ly/3M8MXbF. Список аптек поповнюється.

Цю саму мапу можна переглянути в застосунку "Київ Цифровий". Для цього треба натиснути на кнопку з літерою "К" внизу екрана, знайти розділ "Здоров'я", а в ньому - "Аптеки".

❗Також рекомендуємо відстежувати інформацію про роботу аптек у ваших населених пунктах


Попри воєнний стан більшість онкоцентрів країни продовжують працювати в штатному режимі і надають допомогу пацієнтам. Зокрема, проводять хіміо- та радіотерапію, а також ургентні операції.

НСЗУ своєю чергою виплачує кошти медзакладам та робить усе, щоб забезпечити безперебійність оплат.

Пацієнти з онкологією, які переїхали в інші регіони країни через бойові дії, можуть отримати необхідну їм медичну допомогу безоплатно в інших медичних закладах країни. Звернутися можна без направлення.

Актуальна інформація про роботу онкоцентрів по всій країні та контактні телефони для пацієнтів за посиланням https://cutt.ly/7AmNFjF


Які поради вагітним має надати лікар-гінеколог?

📌Важливо проходити всі необхідні обстеження, якщо є можливість, не забувати приймати усі ліки та вітаміни, призначені лікарем. Актуальна інформація щодо роботи аптек на мапі https://bit.ly/3C6ipCX і в таблиці https://bit.ly/3BZJqYz.

📌Заздалегідь подбати про необхідні для породіллі речі

📌 Якщо у вас немає лікаря, спробуйте знайти іншого тут https://bit.ly/3C0Ewun або в Telegram https://t.me/Doc2rbot.

📌 Знайти та виписати номери кількох пологових будинків. Знайти контактні дані можна на дашборді НСЗУ https://bit.ly/3vPYxTu або уточнити у оператора контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

📌 Медичні послуги під час пологів у лікарнях, що уклали договір з НСЗУ, безоплатні


НСЗУ нагадує: в умовах воєнного часу подбайте про вчасну вакцинацію від COVID-19

🟩В умовах воєнного часу українці можуть вільно вакцинуватися проти коронавірусної хвороби безоплатно в Україні. Незалежно від того, в якому населеному пункті укладено декларацію з лікарем, і від того - де зараз фактично перебуває людина. Також вакцинуватись від COVID можна без декларації з лікарем.

🟩Якщо ви переїхали в інший населений пункт та знаходитись у безпеці, час подбати про вакцинацію. Отримати свою дозу захисту від COVID-19 можна у будь-якому закладі первинної медичної допомоги, який має договір з НСЗУ за пакетом вакцинації. Незалежно від наявності декларації з лікарем, що працює у цьому закладі. А також незалежно від того, це перша, друга чи бустерна доза.

🟩Знайти найближчий центр надання первинної медичної допомоги можна тут:



Всі 47 препаратів інсуліну, включені до Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за Програмою медичних гарантій, тепер повністю безоплатні на період дії воєнного стану.

Пацієнти із цукровим діабетом, які мають рецепт, зможуть отримувати інсулін без доплати. Це стосується всіх 47 препаратів, незалежно від типу та форми випуску https://bit.ly/3w2hcv, а також категорій, до яких належать пацієнти.

НСЗУ відшкодовуватиме аптекам повну вартість відпущеного інсуліну. Відповідну Постанову Уряд прийняв 12 березня https://bit.ly/3tZOU2e. Тож ті пацієнти, які раніше здійснювали доплату, зараз зможуть отримувати інсулін повністю безоплатно.

Рецепт на інсулін виписує:

-сімейний лікар, терапевт чи педіатр, з яким у пацієнта укладена декларація (відповідно до плану лікування, складеного ендокринологом);

-будь-який інший сімейний лікар, терапевт чи педіатр

-ендокринолог

Список аптек, де є інсулін: https://bit.ly/apteky_insul


📌Контролюйте свій стан

Щоб не відбувалось навколо - завжди дотримуйтесь тієї медичної рутини, яка була до війни. Регулярно вимірюйте тиск.

📌Продовжуйте приймати всі ліки, які призначив лікар

📌Контролюйте скільки ліків залишилось, щоб вчасно отримати рецепт

Новий рецепт можна отримати не раніше ніж за 7 днів, якщо в попередньому рецепті була зазначена тривалість курсу лікування 21 день і більше. Якщо термін є меншим, то рецепт може бути виписаний за 3 дні.

📌Тримайте зв'язок з лікарем

Пацієнтам із серцево-судинними захворюваннями радимо мати контакти свого сімейного лікаря або реєстратури, щоб звертатись, коли потрібна буде консультація. Якщо ви переїхали, можна звернутись до сімейного лікаря у найближчу амбулаторію і отримати первинну медичну допомогу, не укладаючи нової декларації.

📌Уникайте ризиків

Відмовтесь від шкідливих звичок. Не зловживайте стимуляторами на кшталт кави або чаю, не вживайте енергетики та алкоголь.

Більше https://cutt.ly/KDh2dfI


Пацієнти можуть отримати безоплатно або з невеликою доплатою "Доступі ліки" від розладів психіки і поведінки та епілепсії. Йдеться про 57 препаратів для лікування епілепсії, розладів психіки та поведінки (зокрема, посттравматичним стресовим розладом, шизофренією, афективними розладами, депресією та невротичними розладами).Із них 18 - повністю безоплатні, решта - з доплатою. Наразі відпускають ці препарати 589 аптечних закладів. Це 3 124 місця відпуску ліків по всій країні.

Як отримати рецепт

Рецепти на лікарські засоби при розладах психіки та поведінки виписують психіатри, на препарати для лікування епілепсії - психіатри та неврологи. Сімейні лікарі рецепти за цими напрямами не виписують.

Виписати рецепт може лікар-психіатр будь-якого медзакладу.

В умовах воєнного стану пацієнти можуть отримувати "Доступні ліки" як за електронним, так і за паперовим рецептом.

Докладніше: https://bit.ly/3NrVhnA


Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати